Kraftöverföringsaxel bredvinkel Walterscheid -  - PWE58014105911952 - 1
Kraftöverföringsaxel bredvinkel Walterscheid -  - PWE58014105911952 - 2
  • Produktkod: PWE58014105911952
st
Kraftöverföringsaxel CV bredvinkel komplett 80° serie PWE 580 - hållbar, radiel kugghjuls-drift med integrerat centraliseringssystem - profilerad skyddsrör förhindrar rotation - tät profilerad rör förhindrar smutsintrång - snabbt avtagbart skydd - Ingen säkerhetskedja behövs på traktorsidan - användningsområden: fodervagnar, gödselvagnar, lyftmaskiner, plockvagnar - traktorsidan 1-3/8" (6) QS-låsningskrans - maskinsidan 1-3/8" (6) snabbkoppling - smörjningsintervall: max 60 timmar - uppfyller EG 89/392 EKG:s krav - uppfyller EN12965 säkerhetsstandard - CE-märkning - arbetsvinkel vid kontinuerlig användning max 25º - arbetsvinkeln kan vara max 80º under kort tid - max. dynamisk effektkapacitet 540 rpm: 66 kW, 1175 Nm - max. dynamisk effektkapacitet 1000 rpm: 102 kW, 975 Nm - värden reglerade vid 10° arbetsvinkel och 1000 drifttimmar - gaffelstorlek på traktorsidan: 1-3/8 tum - antal spår på traktorsidan: 6 - bredvinkel kraftöverföringsaxel med skyddsrör - överensstämmelseintyg - bruksanvisning - låstyp traktorsidan: automatisk chucklåsningssystem - fäste vid traktorns ände: gaffel - gaffelstorlek på maskinsidan: 1-3/4 tum - antal spår på maskinsidan: 6 - låstyp maskinsidan - fäste bro - tillbehör på maskinsidan: spetsvinkel brytarkoppling - artikelnummer PWE 580 - längd 1410 mm - effekt 540 rpm 76 kW - effekt 1000 rpm 117 kW - diameter på överföringens kopp på traktorsidan – längre del: 32 mm - diameter på överföringens kopp på traktorsidan: 36 mm - längd på överföringens kopp på traktorsidan – längre del: 106 mm - längd på överföringens kopp på traktorsidan: 89 mm - diameter på överföringens kopp på maskinsidan: 36 mm - längd på överföringens kopp på maskinsidan: 89 mm - kopplingstyp K68/22R - max vridmoment för kopplingen 2100 Nm - typ av yttrörprofil S5 - profilrörsväggtjocklek (yttrör) 4,5 mm - profilrörets yttre diameter (yttrör) 61 mm - typ av innerrörsprofil S4GA - profilrörets yttre diameter (innerrör) 51 mm - profilrörets form: grenad - max statiskt vridmoment 6000 Nm - typ av skydd PG25 Delenummer: Walterscheid 1602559